Sublime Text 2 tapasztalatok
Az előző cikk óta használom ezt a szerkesztőt. Előtte a Komodo Edit volt a favorit, nagyon szerettem, de sajnos a Sublime olyan dolgokat tud, amit nem tud űberelni…
( Nemrég jött ki 8-as Komodo, amihez még nem volt szerencsém, de 1-2 dolgot megvalósít a Sublimeból. Ha valakinek van tapasztalata vele, várom szeretettel a hozzászólásokat )
A lényeget már az előző cikkben is leírtam, de más egyszer elolvasni ezeket és más átélni működés közben.
A felületről⌗
Bal oldalt van egy panelünk, ide kerülnek a projectbe felvett mappák és bekapcsolható, hogy megjelenjen a megnyitott fájlok listája, így nem a füleket kell bogarászni, hanem itt kiválasztható a szükséges fájl.
Az alap fülek kinézete olyan, mint a Chromeban. Ezt persze témával lehet módosítani. Ami szintén pozitív, hogy a “Jobbra eső lapok bezárása” funkció is meg van valósítva.
Külön állítható a felület kinézete, ez változtatja a panelban lévő mappák, a fülek, meg a szerkesztőn kívüli felületek kinézetét, valamint külön állítható a szerkesztő rész színvilága. Már az alap sötét felülettel is nagyon jó, de található pár verzió a beállítások között (világos is).
A szerkesztő felületet fel lehet osztani több részre a View -> Layout menüpontban. Lehet 2-3-4 oszlopra, 2 sorra vagy 2×2-es felosztásra állítani, kinek mi a kedvenc. Ezek méretezhetőek, így nem feltétlen azonos helyet foglalhatnak el a felületből.
Szerkesztés⌗
A szerkesztő nagyon gyors összetett szavas szövegkiegészítővel rendelkezik, azaz egy hosszabb változó / függvény esetén elég leírni a szavak első karakterét, mint ahogy ez már ismerős lehet az Eclipseből.
Ami nekem külön tetszett, hogy Komodo esetén csak azokat a változókat ajánlotta, amit az aktuális sor előtt használtunk, itt viszont a teljes fájlban keres, így könnyebb a kódban használt változónak alap értéket adni a blokk elején.
Ctrl + P⌗
Szöveges navigáláshoz kapunk egy beviteli mezőt, ami az alábbiakat tudja:
- Fájlok közötti ugrás
- Adott fájlban:
- Szövegre ugrás (#)
- Függvényre ugrás (@)
- Sorra ugrás (:)
Szintén érvényes, hogy az összetett szavaknál vagy mappáknál elegendő 1-1 karaktert megadni. Elég a mappa első karakterét megadni, majd a fájl első karakterét. A mappa teljes nevét beírva, pedig leszűri a benne található fájlokat.
Ezek a funkciók kombinálhatóak, egy lépésben megnyithatunk egy fájlt és az X-edik sorára, vagy a megnyitandó fájl adott függvényére ugorhatunk.
Ctrl+Shift+P⌗
Parancsok listája beviteli mező.
Innen szövegesen indíthatjuk a menüben található funkciókat, valamint a telepített package managert is innen használhatjuk.
Többszörös szerkesztés⌗
Más szerkesztővel szemben hatalmas előny, hogy egyszerre akár több sort is tudunk párhuzamosan szerkeszteni. Egy soron belül is lehet több kurzor, ha éppen úgy adódik.
Ctrl+D⌗
A kijelölt szöveg következő előfordulását is kijelöli. A kijelöléseket ezek után egyszerre szerkeszthetőek. Ha ki akarjuk hagyni a legutolsó kijelölést, akkor Ctrl+K, Ctrl+D lenyomásával kihagyja és a következőt jelöli ki.
Ctrl+Shift+L⌗
A kijelölt sorokat soronként szerkeszthetővé teszi. Ez akkor jöhet jól, ha például van egy listánk, amit tömbbé akarunk átalakítani.
Package Manager⌗
A http://wbond.net/sublime_packages/package_control oldalról telepíthető a csomagkezelő, amivel extra funkciókat adhatunk a Sublime-hoz.
A csomagokat Ctrl+Shift+P segítségével lehet adminisztrálni. ( telepíteni, frissíteni, törölni, listázni, stb)
Én az alábbi csomagokat használom jelenleg:
- Blogify – A kódot átalakítja könnyen publikálhatóvá
- ColorPicker – Színválasztó ablak
- DocBlockr – Automatikusan legenerálja az osztályok / metódusok komment részét
- jQuery – jQuery segítő csomag
- jQuery Snippets pack – Kiegészítők jQueryhez
- memTask – Rögzíti, hogy az egyes fájlokkal mennyi időt dolgoztunk
- SublimeCodeIntel – A Komodo-ban már ismert CodeIntel megvalósítása, nekem nem minden funkció működik.
- SublimeTODO – Kiszedi a configban meghatározott szövegeket a fájlokból. TODO, FIXIT, stb
Kipróbáltam még a SublimeLinter csomagot is, ami képes megjeleníteni a forráskódban a hibákat, de egyelőre még fagy egy picit, a legtöbb indítás után leállította a Sublime-ot, így sajnos meg kellett válni tőle. Talán később jobb lesz.